Anasayfa | E-Katalog | İletişim
 
 
 
 
Erbakır LME Bültenleri  
 
 
 
 

ER BAKIR DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığmız hafta ABD endeksleri, zayıf bilanço açıklamalarının ve güçlü ABD perakende satış verisinin etkisiyle haftayı %2 civarında düşüşle kapattı. Temmuz´da %0,5 ile Aralık ayından bu yana en yüksek artışı kaydeden perakende satışlar verisi, FED’in tahvil alımlarında azaltmaya gideceği beklentisinin arttırdı. Asya tarafında ise bir önceki hafta Çin’de açıklanan güçlü verilerin etkisi devam etti. LME bakır Çin’de artan mevsimsel talepten ve zayıflayan dolardan destek bularak geçen hafta da yükseldi. Hafta boyunca 7220-7420 $/ton bandında işlem gören bakır haftayı %1,4 primli kapattı.

 

 

 

 
     

Hisse senedi piyasaları ise bu haftaya FED’in tahvil alımlarını azaltacağına yönelik beklentilerin artması ile düşüşle başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş, finansal varlıklar üzerinde baskı yaratmaya devam etti. EURUSD paritesi, Almanya Merkez Bankası’nın 2014’de Yunanistan’ın ek mali yardıma ihtiyaç duyacağı tahmini ile haftanın ilk işlem gününde baskı altında kalsa da; bugün 1,3450 ile 2 ayın en yüksek seviyesini gördü. Bu hafta özellikle Avrupa tarafında açıklanacak PMI üretim rakamları da paritenin yönü açısından oldukça önemli.

Yeniden canlanan global büyümenin etkisiyle 3 haftadır yükselen LME bakır, Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayı FED toplantı tutanakları öncesinde tahvil alımlarında azaltmaya gidileceği endişesiyle dün %1’in üzerinde geriledi. LME bakır stokları ise bir haftada %1,1 azalarak 577.450 m/ton ile 3 Nisan’dan bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi ve fiyatın 7300 $/ton civarında kalmasını sağladı. 

Haftanın takip edilecek diğer önemli verileri ise ABD’de düşüş beklenen konut satış rakamları ve Çin HSBC flash imalat PMI rakamı. Çin verisinde son açıklanan güçlü görünümün devamı aranacak. FED’in FOMC toplantısı ise 17-18 Eylül’de yapılacak.

 

 
Bu yoruma ait detaylı bülten / Bülten arşivine git
 
     
 
Web Tasarım Data1